ďťż

Stary Browar

cranberies
A jednak - o czym się mało mówi. Był browar w dawnym Wojcieszowie, przynajmniej jeszcze po I wojnie świat.
Wydaje się, o czym jeszcze dokładnie nie wiadomo, spełniał potrzeby lokalne i okolic albo jedynie na potrzeby restauracyjne. Istotne, że był. Tuż przed wojną Wojcieszów korzystał z browarów Miedzianki, Kaczorowa i Jeleniej Góry. Być może jeszcze z innych browarów korzystali na miejscu ówcześni amatorzy piwa.


KLIKNIJ!
To właśnie ten dom.

Mam nadzieję, że koledzy bardziej rozwiną temat


Na niemieckim portalu historycznym o browarnictwie piszą o Browarze w „Starym Wojcieszowie”, że do 1865 nazwa browaru to po prostu Browar Piwny, do 1890 roku to Browar Juliusa Scholtza, do 1893 Browar Augusta Neumanna, do 1896 Browar Hermana Neumanna, a do 1905 to Browar T. Sprengera.

W ramach kolekcjonerskich aukcji w Internecie piszą, że w dn. 08.12. 2006 roku odbyła się takowa o porcelankę z Wojcieszowa (Kauffung). Nazwa porcelanka odnosi się do zamknięcia butelki do piwa, wykonanego z ceramiki zapewne z porcelany, na której jest wypalony napis świadczący o pochodzeniu browaru. Aż trudno uwierzyć by dla małego wojcieszowskiego browaru wykonywano specjalnie napisy.
Ktoś znalazł informację w gazecie z 10 marca 1899 roku, że browar zakupił za cenę 46.500 marek kupiec Bock ze Starej Kraśnicy. Według ceny browar musiał być malutki, prymitywnie wyposażony i na pewno nie przystosowany do produkcji piw leżakowych. Normalna restauracja bez browaru była w tych czasach warta dwa razy więcej. Bock sprzedał pewnie browar Theodorowi Sprengerowi, który prowadził go dalej do końca.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • black-velvet.pev.pl
  • Tematy
    Powered by wordpress | Theme: simpletex | © cranberies