ďťż

Brydż i szachy

cranberies
Przybyli na Dolny Śląsk i do Wojcieszowa osadnicy z różnych stron świata w większości wypędzeni z terenów wschodnich albo uciekający przed wyzwoleńcami i przywozili też oprócz skromnego dobytku również swoje przyzwyczajenia, zainteresowania czy zwyczaje spędzania wolnego czasu. Na pewno należały do tego między in. gry towarzyskie takie jak chińczyk, warcaby, szachy i gry karciane z wistem czy brydżem na czele. Ówczesny brydż był taki jak teraz, chociaż nie tak bogaty w różne konwencje licytacyjne jak obecnie. Grano raczej prosto jak wymagała tego sytuacja, licytując swoje kolory, no wyjątkowo używano starej „czterotreflówki”, a i gra „z dziadkiem” nie była im obca. Terminy: blotka, renons, impas, longer, odzywka, lewy, czy kontra nie były im obce. Używano w ogóle innego zapisu tzw „polskiego”, który generalnie polegał na zdobywaniu do 10pkt za lewą, a nawet czterocyfrowe kary czy premie. Najważniejsze, że nauczono młodsze pokolenie grać w tą ,jak się okazało dyscyplinę sportu, a po latach młodzież rozwinęła się i doświadczyła nowych ruchów czy konwencji, uczestnicząc w turniejach szachów czy brydżu. Udało się jak w wielu miejscowościach utworzyć grupy zapaleńców, którzy reprezentowali Wojcieszów na arenie lokalnym, powiatu, czy województwa. Stąd czasem mikro informacje prasowe o sukcesach sprzed lat, które warto przypomnieć.
-=-=-=
1966
Wiadomości Legnickie nr 5 (4-10 luty) z 1966r donoszą:” Wykosiły mężczyzn - Udany turniej w Wojcieszowie”
Po raz pierwszy rozegrane zostały w Wojcieszowie mistrzostwa Osiedla w brydżu sportowym parami.Wzięło w nich udział 20 uczastników. Wielki sukces odniosła para kobiet Natalia Gierasińska i Dorota Krawczyk zdobywając tytuł mistrzowski – 342 pkt. Wicemistrzami zostali: Roman Jakubiec i Jerzy Szczepankowski – 238 pkt. Dalsze lokaty zajęli Cyran – Gierasiński 234 pkt, Szampera – Malik 219 pkt, Górecki – Słomka 215 pkt, Janc – Maleńczuk 214 pkt, Mucha – Horodyński 209 pkt, Pachuta – Mucha 208 pkt, Gajda – Jurkiewicz 186 pkt, Matusiak – Urbański 181 pkt.

Towarzyskie spotkanie w brydżu sportowym pomiedzy NOT I Wojcieszów a PDK Asy Złotoryja zakończyła się wysokim zwycięstwem 131 : 19. Druzyna PDK grała w składzie: Wołkowski, Rybak, Bojanowski i Romanowski. NOT : Gierasińska, Cyran, Jurkiewicz i Gajda. W drugim meczu PDK Blotki Złotoryja pokonały druga druzynę NoT Wojcieszów 134:107. Zwycięzcy grali w składzie: Bekulak, Piechowiak, Macuga i Skała. NOT – Szczepankowski, Bachuta, Maleńczuk, Rosek i Górecki.
W kilka tygodni (WL z 25.05-3.03 1966) później odbyły się mistrzostwa powiatu Złotoryja w grze parami na rok 1966. Turniej był niezwykle zaciety i wyrównany. Pełny sukces odnieśli brydżyści PDK Złotoryja zajmując sześć czołowych miejsc. Siódme miejsce zajęli brydżyści z Wojcieszowa: Urbański i Matusiak.
=--=--==-
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • black-velvet.pev.pl
  • Tematy
    Powered by wordpress | Theme: simpletex | © cranberies